Üniversite yılları Bosna yolları: Bosna’da Öğrenci Olmak

Saraybosna’da öğrencilik ve öğrenci evinde omlet ustalığı yapan Sümeyye Eroğlu sanat tarihçisi ve grafiker gözüyle bu şehri bildirdi, bilin istedik.

latin

Saraybosna’da bulunan, Osmanlı eseri Latin Köprüsü’nde gerçekleşen suikast, I. Dünya savaşını başlatmıştı.

Evinden ayrılıp şehir dışına yerleşmek, yurtdışına üniversite okumaya gitmek… İnsana göre şekillenen şahsi deneyimler bunlar. Kişinin karakterine, daha önce yaşadığı şehir ile okumaya gittiği şehir arasındaki benzerlik ve farklılıklara göre değişkenlik gösteriyor. O yüzden bu kentte okumak ile ilgili olumlu veya olumsuz bir yargıda bulunamayacağım. Saraybosna’da yaşayan herkesin içinde kendi Saraybosna’sı var olur zaten.

Sıkı can iyidir çabuk çıkmaz

İlk başlarda soğuk ve karlı havası sebebiyle alışmakta zorlanılsa da zamanla memleketi kadar çok sevmeye başlıyor insan Saraybosna’yı. Genellikle İstanbul’dan buraya okumaya gelen arkadaşlar şehri çok küçük ve bir miktar sıkıcı buluyor. Fakat ben daha ufak bir şehirden geldiğim için oldukça yaşanabilir ve huzur dolu bulmuştum. Şehir oldukça düzenli, dil bilmeseniz de kaybolmanız pek mümkün değil.

Özellikle “Stari grad” denilen şehrin eski kısmı bizim cumbalı evlerle sıralı Anadolu sokakları gibi. Başçarşı ve çarşıya yakın külliyeler tıpkı Bursa gibi. Konuşulan dil de Boşnakça olmasa, Türkiye’de olduğunuzu düşünebilirsiniz.

İlginizi çekebilir  Gençler de yaşlanacak!

Dilediğin dil

Dil konusu biraz karışık burada. Boşnakça Hırvatça Sırpça hemen hemen aynı diller fakat etnik ayrımlar sebebiyle ayrı ayrı anılıyorlar. Okulda eğitim dili İngilizce olduğu için Boşnakça öğrenmek biraz ikinci planda kalıyor. Zaten çarşıda pazarda çoğu insan İngilizce hatta Türkçe biliyor. Boşnakçanızı geliştirmek biraz da sizin ilginize ve emeğinize kalmış. Eğer üzerine düşerseniz Boşnakça Hırvatça Sırpça olarak üç dil birden öğrenmiş olursunuz.

Boşnakçaya en çok okul yurdundan ayrılıp arkadaşlarınızla beraber eve çıkmak istediğinizde ihtiyaç duyuyorsunuz.

Evler cep yakar mi?

Saraybosna öğrenci olarak ev kiralamak için çok uygun bir şehir. Çünkü kiralık evlerin çoğu eşyalı olarak kiralanıyor ve ev kiraları İstanbul standartlarına göre çok ucuz. Başka bir deyişle herhangi bir Anadolu kentinde eşyasız kiralayabileceğiniz ücrete burada eşyalı ev kiralayabiliyorsunuz.

Yemekler ve otobüsler tuzlu mu?

Şehir diğer Avrupa şehirlerine göre ulaşım ve market masrafları açısından da oldukça uygun. Türkiye içerisinde herhangi bir üniversitede okurken yapacağınız harcamadan daha fazla harcama yapmıyorsunuz.

Oturabilir miyim?

Bu ülkede okumanın tek önemli farkı oturum izni alma ihtiyacı.

Ülkeye giriş yaptıktan sonra üç ay içerisinde oturum izni almanız gerekiyor. Bu konuda da okulunuz size yardımcı olacaktır. Bu iznin ücreti de 180-200 euro civarındaydı. Ayrıca bu izni her yıl yenilemeniz gerekmekte çünkü en uzun bir senelik oturum izni alınabiliyor.

İlginizi çekebilir  Nehir "Buna" Derler

Aşure gibi insanlar

Saraybosna’da Osmanlı mimarisi evler ve camiler görebildiğiniz gibi oldukça sevimli insanlara da rastlayabilirsiniz. Ama önce bir yanlış anlamayı düzeltelim. Türkiye’de özellikle muhafazakar kesim arasında Bosna’da sahabe gibi yaşayan çok dindar insanların olduğu gibi bir kanı var. O yüzden buraya turla ziyarete gelen bazı insanlarda gereksiz bir hayal kırıklığı oluyor. Gereksiz diyorum çünkü dünyanın hiç bir yerinde Bosna’ya yakıştırılan dindarlık seviyesinde bir ülke yok. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi burada da camiye hiç gitmemiş, dinle ilgili iki kelam edemeyecek insanlar var.

Gündüz vakti içkili gezen insanlara da rastlayabilirsiniz, cami çıkışında koşuşturan çocuklara da. Yüzünde fazlaca makyaj olan tesettürsüz bir hanım namaz vakti çantasından eteğini başörtüsünü çıkarıp camide yanınızda namaza da durabilir. Bosna’da her çeşit insan var yani. En güzeli de bu çeşitlilikte kimse kimseyi yadırgamıyor.

Avrupa’nın Kudüs’ü olmanın, üç dini bir arada yaşatabilmenin hakkını veriyor Saraybosna. Kaldı ki burada karşılaştığınız herkes Müslüman ve Boşnak değil. Nüfusun yarısını Hırvatlar ve Sırplar oluşturuyor.

İlginizi çekebilir  Ağrı Dağı ve Türkiye'nin en yüksek dağları

Bu sınırlar toprağın, gönlün değil

İnsanlar genellikle Türkiye’yi ve Türkleri çok seviyorlar. Türkiye’den geldiğinizi öğrendiklerinde gülümsemeyle beraber Türkiye’de bildikleri şehirleri, ünlü futbolcuları birer birer sayıyorlar. Pek çoğunun Türkiye’de akrabası var zaten. Savaşlar sonrası çizilen sınırlar Bosna ile Türkiye arasındaki gönül bağını koparamamış.

Yedik, içtik Değerli Eroğlu, gelelim kitaba kaleme

Öyleyse biraz da eğitimden bahsedelim. Benim okuduğum üniversite (Uluslararası Saraybosna Üniversitesi) Bolonya Kriterlerini yerine getirmiş bir üniversite ve hem İngilizce eğitim görme, hem de dünyanın her yerinde denkliği bulunan diploma alma imkanı sunuyor. Şahsen çift anadal mezunu olarak iki diploma için de altı ay gibi kısa bir sürede Türkiye’de denklik aldım. Denkliği alınmış diplomalarla hem Türkiye’de hem de Avrupa ülkelerinde lisans sonrası eğitime çok kolay bir şekilde devam edilebiliyor. Üniversiteye kayıt yaptırırken okuyacağınız bölümün alanından baraj puanını geçmiş olmanız gerekiyor. Puanınızın yüksekliğine göre de okulun vakfından burs alabilirsiniz.

 

Üniversite yıllarını tarihle yoğrulmuş kardeş bir memlekette, böyle imkanlarla geçiren öğrenciler ne şanslı.

Alanında master yapan Sümeyye Eroğlu, sanat yönetmeni ve bir çizer. Çocuk kitabı da çizer, macera kitabı da. Libadiye’den bize Bosna resmini ne de güzel çizdi.

 

 


3 yorum , , ,

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum - "Üniversite yılları Bosna yolları: Bosna’da Öğrenci Olmak"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler

Bosna’yı çok seviyorum. Orada eğitim almak ve yokuşlarında terlemek isterdim.

Sümeyye hanım ne kadar iyi ifade etmişsiniz. hem tecrübe aktarımı hem objektif. hassas. Bosna hakikaen o kadar güzel mi?

Ben de Bosnayi çok merak ediyorum.

wpDiscuz