Turkcell Superonline’a samimi teşekkürümdür

Turkcell Superonline

Superonline’dan satın almış olduğum yalın interneti yaklaşık üç yıldır kullanıyorum. Teşekkürüm son yaşadığım olay sebebiyle olsa da aldığım hizmetin geçmişini anlatmak isterim.

Turkcell Superonline’ı bana satan kişi, daha önce satın almış olduğum internet hizmetine göre gözle görülür hız artışı olacağını söylemişti. Tabii bir pazarlama taktiği olarak söylendiğini düşündüğüm bu sözlere inanmamış olsam da fiyatı daha uygun olduğu için tercih etmiştim. Gerçekten söylediği gibi aynı hızlarda ADSL hizmeti veriyor olsalar da, Superonline gerçekten daha hızlı. Bunun farklı sebepleri olmakla birlikte en önemli sebebin, tek bir bağlantı merkezinden hizmet alan kişi sayısının az olması olduğunu söylüyorlar.

Biri şehirlerarası olmak üzere iki kez ev değiştirdim ve ikisinde de çok bekletmeden internet hattı yeni eve bağlandı. Bu noktada ADSL sağlayıcısı olan Superonline’ın Türk Telekom ekiplerinden hizmet aldığını ve bağlantıyı onların kurduğunu biliyorum.

Son yaşadığım olaya kadar internet hizmetim hiç kesilmedi. Öyle ki bazen faturayı geciktiriyorum ama interneti kesmiyorlar. Sadece hızını düşürüyorlar ki bu bile müthiş bir şey. Hatalısın deyip cezalandırmak için musluğu tamamen kapatmak yerine suyu az veriyorlar. Gaz, su ve elektrik için de benzerinin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanların durumu her an her türlü faturayı ödeyebilecek kadar iyi olmayabiliyor. Geciken bir fatura ödemesi sebebiyle hizmeti tamamen kesmek yerine azaltmak iyi bir yöntem olabilir. İnternete dönecek olursak, video izleyemiyorum ama web sitelerini gezebiliyorum. Ve bu arada internet faturamı da ödeyebiliyorum. 🙂

Birkaç gün önce teknik bir arıza nedeniyle internet kesildi. Evde değildim, bir gün kadar ilgilenemedim. Eve dönünce ilk işim Turkcell Superonline çağrı merkezini aramak oldu.

Çağrı merkezini ilk arayışımda sistemlerinde problem olduğunu söyleyerek birkaç saat sonra tekrar aramamı istediler. İkinci arayışımda ise telefondaki görevli bir kaç soru sorduktan ve modem ışıklarının durumunu kontrol ettikten sonra sinyal göndereceğini söyledi. Ve tekrar ışıkların durumunu sordu. Düzelme olmayınca modeme reset atmamı istedi. Yine düzelmeyince ise arıza kaydı aldı ve kaydın arıza birimine iletileceğini söyledi.

İlginizi çekebilir  Dünyanın en zenginleri: 2017 listesi

Ve Turkcell Superonline’ın süprizi

Bu telefon görüşmesinden yarım gün sonra ise cep telefonuma bir mesaj düştü. Superonline’dan gelen mesajda aynen şu ifadeler var:

Evde internet hizmetinizde yaşamış olduğunuz arıza sebebiyle internetsiz kalmamanız için ücretsiz olarak sunduğumuz haftalık cepten 4GB hizmetimizi kullanabilirsiniz. Dilediğiniz bir Turkcell hattı ile ücretsiz kullanabileceğiniz 4GB cepten internet için BAGLAN4GB … yazıp 2200 a gönderebilirsiniz.

Turkcell Cellocan hediye paketleri

Turkcell, ev internetim arızalandığı için bana bir hafta kullanabileceğim 4GB internet hediye ediyordu. Görülmüş, yaşanmış birşey değil benim için.. Ayrıca bu hediyeyi de kolaylıkla kullanabilmemi sağlamışlar.

İnternet hattının kayıtlı olduğu kişiye ait Turkcell hattıyla kullanabilirsiniz gibi lüzumsuz bir formalite bile koymamışlar. Yani sorun çözülene kadar mağduriyeti gidermek amacıyla yapılan iyi niyetli bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Evet mutlaka bir Turkcell hattınızın olması ya da bir hat bulmanız gerekiyor. Ve evde kullanmak için de hattın gün boyu evde kalması da lazım. Ama zaten daha iyisi Şam’da kayısı. Elbette şu da var, önce ücretsiz hediye internetin harcanması sonra hattıma ait olan internet kotama geçmesi alay-ı vâlâ (fevkaladenin fevkinde) olurdu.

O kadar mutlu oldum ki anlatamam. İşi bilgisayar ve internette olan biri olarak bilgisayarımın bozulması bir fabrikanın kapanması, internetin kesilmesi ise yeni hammaddenin gelmemesi anlamına geliyor. Sadece bir süre internetsiz idare edebiliyorum.

Turkcell Superonline’a bu hizmeti dolayısıyla içten teşekkür ederim.

İlginizi çekebilir  Mavi Balina: Dünyanın en büyük hayvanı

Diğer taraftan çeşitli firmalarla olumsuz tecrübesi olanlar da var

Diğer taraftan, Turkcell dahil olmak üzere büyük şirketlerde birçok problem yaşayıp da mağdur olanlar olduğunu da biliyorum. Hatta babama gelen bir telefonda, ADSL internet hizmeti satmayı teklif etmişler. Babam başka bir firmaya taahhütü olduğunu söyleyince ise merak etmeyin o taahhütü biz ödüyoruz demişler. Tabii babam da bu SÖZün üzerine şirketi değiştirmiş.

Ama gel zaman git zaman kalan taahhüt bedelini babam peşin ödemiş. Onlar ise faturalarda indirim yaparak sonradan bunu karşılamışlar. Ayrıca kalan taahhüt bedelinin yalnız %80’ini ödemişler, tamamını değil. Ama telefondaki görevli hiç bunlardan bahsetmemiş. Bu da gizleme üzerine kurgulanan bir pazarlama tekniğini gösteriyor. Mağdur oluşturarak kazanılan para ise ne o kişiye ne de o firmaya uzun vadede fayda sağlamayacaktır. Ben buna inanıyorum.

Türkiye’de internet

Artık ADSL’nin miadını doldurmuş olması gerekiyor ama yaşadığım bölgede fiber alt yapısı olmadığı için ADSL kullanmaya devam ediyorum. Belki binlerce kilometre fiber kablo çekmek büyük bir altyapı yatırımı ve maliyet getiriyor. Fakat yine de bu sorunun bir an önce çözülmesi ve internet hızının dünyanın gelişmiş ülkeleri seviyelerine çıkması gerekiyor.

Ayrıca Adil Kullanım Kotası (AKK) denilen garabetin de son bulması gerektiğini düşünüyorum. Sınırsız vaadiyle satın alarak para ödediğimiz internet hizmetinde aylık 50GB, 70GB gibi çok komik rakamlarda adil kullanım kotası var. Ve kotayı doldurduğunuzda internet hızınız otomatik olarak düşüyor. Çok fazla film ya da video izleyen insanlar olmadığımız için AKK’ye neredeyse hiç yakalanmadık diyebilirim. Fakat sınırdan döndüğümüz zamanlar oluyor. Bu kotayı tek dolduran da video değil üstelik. Dolayısıyla bunu çok sık yaşayanlar da olabilir. Neyse ki önümüzdeki yıllarda AKK’nin kaldırılacağına dair haberler okuyoruz.

İlginizi çekebilir  Ölüm ve ateş düştüğü yeri yakıyor

Başka bir yazıda detaylandırmak üzere ülkemizin geleceği için bir önerim

Facebook’un uzun ömürlü uçan balonlarla Hindistan gibi büyük bir ülkeye ücretsiz internet hizmeti sunması gündemde hala. Microsoft, Amazon, Facebook ve Google ise Atlas Okyanusu’na (ABD-Avrupa arasına) ve diğer okyanuslara fiber kablolar döşeme yarışında. Dünya bunların peşinde koşarken, biz ülke içindeki fiber altyapı eksikliğini ya da AKK’yi konuşmayı bitirmeliyiz.

Bunun para demek olduğunun farkındayım. Para da kolay kazanılmıyor. Çok ciddi çalışmalar yapılsa da geceden sabaha gelişmiş ve müreffeh bir ülke olamıyorsunuz. Ama bunun için bir önerim var.

Belki farklı bir yazıda bu konuyu detaylandıracağım. Ülkemiz, bilgisayar-teknoloji devrimini ve yeni ekonomi trenini kaçırmamalı. Mutlaka ülkemizin büyük gençlik kitlesinin kod okur-yazarı olması sağlanmalı. Ve çok büyük sayılarda yetişmiş yazılımcı, donanımcı, sistemci yetiştirmeliyiz. Bu sayıyı arttırmak için her türlü kanalı kullanmalı ve insanları yönlendirmeliyiz diye düşünüyorum. Su yolunu bulacaktır.

Yeni ekonomi döneminde ülke ya da şehir değiştirmek zorunda değilsiniz. Yetişmiş yazılımcılarımız oturdukları evlerinden dünyanın sayısız internet girişimlerinde programcı olarak çalışabilirler. Ve ülkemizden yüzlerce belki de binlerce yeni girişim çıkabilir. Yeter ki insanımıza bunun altyapısı çok iyi şekilde verilebilsin. Türkiye kaliteli ürünler ortaya çıkaran bir yazılım fabrikası haline gelebilir. Turizm sektörü için kullanılan “bacasız sanayi” deyiminin cuk diye oturduğu yazılım dışında başka bir sektör bilmiyorum. En az turizm kadar nitelikli ve bol getirili bir bacasız sanayi olan yazılım için ne kadar yatırım yapsak az.

Turkcell Superonline ile benzeri bir tecrübeniz var mı? Ya da yazılımın ülkemizde geliştirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmına yazarsanız bu konuları tartışabiliriz.


7 yorum

Kimler Neler Demiş?

7 Yorum - "Turkcell Superonline’a samimi teşekkürümdür"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler

Kesinlikle superonline çok kaliteli. eskiden bize geçmeniz halinde eski internetinizn taahütünü de biz ödüyoruz dedikleri için geçmiştim ve gram pişman olmadım. şimdi ise altyapı olmadığından dolayı *** kullanıyorum ve sonuç rezalet. tam anlamıyla rezalet.

Bende kullanıyorum ve arada sırada oluşan aksaklıklar dışında verilen taahhüt alıyorum. Aldığım hizmet 24 Mbit/s ve ben ortalama 22 Mbit/s hızında alıyorum.

fiber süperonline uçuyor *** altyapı olarak kötü hizmette sıfır 🙂

wpDiscuz