Sealand: korsan ülke

! uyarı ! Sealand gerçek bir ülke değildir ancak son yıllarda ve özellikle ülkenin satışı ile WikiLeaks belgelerinin sunucularının taşınmasının gündeme gelmesiyle oldukça popüler oldu. Bu tür oluşumlar “mikro ulus” olarak adlandırılır.

Sealand Prensliği ya da kısaca Sealand (İng. Principality of Sealand) İngiltere ile kıta Avrupası arasındaki Kuzey Denizinde bulunan mikro ulus (micronation). Kelime anlamı “deniz ülkesi”dir.

İngiliz ordusunda eski bir binbaşı olan Paddy Roy Bates, İngiltere’nin 12 km doğusundaki platform ada üzerinde 2 Eylül 1967 tarihinde ülkesini kurduğunu ve kendisinin de ülkenin Prensi olduğunu ilan etti. Ulusal marşı, bayrağı, arması, sloganı, parası hatta anayasası olan bu “korsan” ülke, hiç bir gerçek ülke tarafından tanınmıyor.

Ayrıca siyaset bilimindeki ülke/devlet olma şartlarını da taşımadığı ifade ediliyor. Dolayısıyla politik & hukuki statüsü tartışmalı ancak “dünyanın en küçük ülkesi” tanımına Vatikan’dan daha iyi oturuyor. Çünkü Vatikan bir mahalle büyüklüğünde ise Sealand büyükçe bir bina küçüklüğünde. (25.000 m2 yani 25 dönüm)

Sealand: korsan ülke

Sealand: korsan ülke

Sealand’in kuruluşu

II. Dünya Savaşı sırasında, İngilizler tarafından, İngiltere açıklarındaki uluslararası sulara platform adalar inşa edildi. Bu adaların amacı Almanlara karşı savunma hattı oluşturmaktı. Savaştan sonra bu platformlar işlevsiz kaldı ve birçoğu yıkıldı.

İlginizi çekebilir  Dünyanın en yüksek binası: Burç Halife ve uzun yapılar

Ancak HM Fort Roughs ya da Roughs Tower adındaki platform dünya savaşında yer alan bir subay ve ailesi tarafından sahiplenildi.

Kendi ülkesini kurduğunu ilan eden Roy Bates’in bu hamlesine karşılık İngiliz Donanması 1968 yılında platforma baskın düzenlediyse de ateşle karşılık gördüğü için donanma geri çekildi.

Sonrasında ise Bates ve oğlu tutuklandı fakat İngiltere’de görülen dava, platformun uluslararası sularda olması sebebiyle düştü. Bates de bunu ülkesinin İngiltere tarafından fiili (de facto) tanınması olarak kabul etti ve 1975 yılında Sealand Anayasası’nı hazırladı, ulusal bayrağını, marşını, parasını ve pasaportlarını düzenledi.

1978 yılında Sealand, bir grup Alman ve Hollandalı tarafından işgal edildiyse de Prens ve ailesi ülkelerini tekrar ele geçirdi. Bir Alman diplomatın adayı ziyaret etmesiyle de rehin aldıkları işgalcileri bıraktılar.

Diplomatın adaya müzakere için gelmesini Sealand’in Almanya tarafından de facto tanınması olarak kabul ediyorlar.

İşgal eden kişiler ise daha önce Sealand vatandaşlığı olan kişilerdi ve başarısız bir darbe girişiminde bulundular.

ve Sealand’in geleceği

Roy Bates, yaşlandığı için döndüğü İngiltere’de 2012 yılında hayatını kaybetti. Varisi olan oğlu Prens Michael ise kimi zaman Prensliğinde kimi zaman ise İngiltere Essex’de yaşıyor.

İlginizi çekebilir  Ölüm ve ateş düştüğü yeri yakıyor

Ülkenin web sitesindeki dükkandan satın alarak lord, baron, kontes ya da şövalye olabilirsiniz.

Birkaç yıldır ülke satışta… Ancak müthiş küresel pazarlama ve tanıtma başarısına rağmen henüz ülkeyi satın alan çıkmadı.

Babasının ölümünden sonra varis Prensin, ülkesi için babası kadar istekli olmaması muhtemel. 1997’ye kadar 150.000 pasaport dağıtan ülke, sonunda tamamını iptal etti. Şuan ülke nüfusunun 3-4 kişi olduğu düşünülüyor. Bir de platformda Wikileaks ekibinin de bulunduğu iddia ediliyor.

Burada maç yapacağınız bir futbol sahası yok zira buna uygun yeterli alan yok. Zaten futbol takımı kuracak kadar vatandaşı da yok. Ancak geçmiş yıllarda KKTC’nin 6-1 kazandığı bir futbol maçı söz konusu. Tabii başka bir ülkede.. Futbol takımının oyuncuları da başka bir ülkenin vatandaşı olan maceracı gönüllüler.

Mikro ulus

Sealand için korsan ülke diyoruz çünkü hiç bir ülke tarafından tanınmıyor. Korsan ülke şeklinde adlandırdığımız oluşum ise literatürde mikro ulus olarak biliniyor.

Mikro ulus (micronation) kavramı: Bağımsız bir ülke olduğu iddiasıyla ortaya çıkıp çeşitli sebeplerle bir oyun gibi bu iddiayı sürdürebilen ancak diğer ülkelerin ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşların tanımadığı “korsan” uluscuklar için kullanılır.

İlginizi çekebilir  Dünya Kupası şampiyonları ve skorer futbolcuları

Model ülke ya da Yeni ülke projesi gibi isimlerle de anılan mikro uluslar genelde hiçbir ülke tarafından sahiplenilmeyen topraklarda kurulur. Sealand, şüphesiz ki mikro ulusların en ünlüsüdür.

Mikro ulus kavramı Mikro devlet ya da mikro ülke ile karıştırılmamalıdır. Diğer ülkeler tarafından tanınan ancak çok küçük olan ülkelere mikro ülke / mikro devlet denir ancak Sealand mikro devlet değildir.

Birçoğu Avrupa’da olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde kurulan Liberland, Molosya gibi mikro ulus örnekleri bulunuyor. Mikro uluslar sayfasında keyifli bir liste var.

Ülkenin web sitesi


3 yorum

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum - "Sealand: korsan ülke"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler

Biz de toplanıp kendimize bi ülke açabiliyor muyuz?

Acaba android için en aşağıda tüm yazılar seçeneği ekleyebilir misiniz? Yazılar arası geçiş yapmak pek zor oluyor da

wpDiscuz