Bu hafta blog yazarlarından ne öğrendim? episode 1

Uzun yıllardır bilgisayar-internet-kod üçlemesi ve son birkaç yıldır da içerik üretmek ilgimi çekiyor. Yazmıştım, ilginç bilgiler veren bir web sitem vardı ve ben araştırıp öğrendiklerimi, d-i-d-a-k-t-i-k tarzda ders kitabı cümleleriyle yazıyordum. Zaman zaman wikipedia adındaki devasa kütüphanenin Türkçe bölümlerinden daha detaylı bilgi veriyordum ki Google amca da bu durumun farkındaydı sanırım.

Sonra, roman yazan amca-teyzelerin, ders kitabı yazanlara nazaran daha çok eğlendiklerini farkedip yazım tarzında değişikliğe gitmeye karar verdim. Karar verdim ve kişisel blogumu açtım açmasına ama “bilgi veren” sayfadan 1. tekil şahısla iletişim kurarak bilgi veren sayfaya dönüştüm. Kişisel aforizmalara çok da giremedim, giremiyorum.

Ama, bu arada “kişisel blog” kavramının yıllar önce ülkemize girdiği ve binlerce insan tarafından uygulandığını farkettim. Görüyordum ama hissetmiyordum. Yazıları okuyup, içimden teşekkür ederek ayrılıyordum sayfalardan. İletişim kurmaya başladım yazarlarla, yani yazılarına yorum yaptım. Teşekkürümü içimden değil, sesli yaptım. Yazıya verilen emeğe olan saygımı gösterme fırsatını geri çevirmedim.

Bunu bir adım öteye taşımak ve bilgilendiğim, eğlendiğim ya da sevdiğim sayfalara teşekkürümü burada yapmak istiyorum. Hem teşekkür etmek hem de başkalarının da bilmesine katkıda bulunmak adına, belki haftalık, belki aylık yazılar yazacağım. Ya da belki bu yazı bile yayınlanmayacak. Veya devamı gelmeyecek.. Göreceğiz..

İlginizi çekebilir  Dünyanın Enleri (kapsamlı liste)

Bir kısmını burada okuyabileceğiniz bazı kişisel bloglar “ne öğrendim”, “neyi farkettim”, “bu hafta nelerden ilham aldım” tarzında bölümlere sahip. Onlardan esinlendim biraz.

İlham veren blog yazıları

İlham veren blog yazıları

Çünkü kodlamayı herkes öğrenebilir

Programlama dillerinden herhangi birini İngilizce kaynaklardan öğreniyor ve topluluklarını takip ediyorsanız, Hintlilerin her yerden çıktığını da fark etmişsinizdir. Dünyaca ünlü teknoloji girişimlerinde de çok sayıda Hintli olduğunu duyuyorum. Sanayi devrimini kaçırmış olan ve İngiliz sömürgesi altında bir dönem ezilen Hindistan’ın, bilgisayar devrimini tam belinden kavradığı ve bırakmaya da niyetinin olmadığı açık.

Bir kısmı asırlık olan ülkemizdeki en değerli 100 firmanın bir Google kadar etmediği günümüz dünyasında, “Başka bir dünyanın kurallarına göre de üretim yapmayı öğrenmeliyiz” diyen Deniz Ülke Arıboğan’a katılmamak elde değil. İşte tam da bunun için Yemre’nin  (Yunus Emre Ceyhan) okullarımızda programlama dilinin zorunlu olması gerektiği fikrine katılıyorum. Çünkü kodlamayı herkes öğrenebilir, çünkü kod okuryazarlığı yakın gelecekte bir ihtiyaç haline gelebilir. Çünkü bence yeni dünyanın sanayi devrimini, siyah ekranlara yazılan kargacık burgacık yazılar yani kodlar oluşturuyor. Ve ülke olarak bir devrimi daha kaçırmak gibi bir lüksümüzün olmadığına inanıyorum.

İlginizi çekebilir  Sealand: korsan ülke

Ancak herkesin ücretsiz olarak erişebildiği kaliteli hazırlanmış Türkçe kaynaklara ihtiyacımız var. Ve “dokuz sene lisan eğitimi alıp Sultanahmet turistleriyle iki kelam edemeyen gençlerin” bol olduğu ülkemde yazılım dersleri de aynı sonucu verecekse hiç yapmayın gitsin. Kendisi basit bir hesap makinası kodlayamayan öğretmenlerimiz programlama öğretecekse, bırakın öğrenciler o ders saatinde okul bahçesinde top oynasın. Hiç olmazsa spor yapmış olurlar.

Teknoloji girişimcilerinin imrenerek baktıkları başarılı girişimcilerin yazılımla tanışmalarını ve yazılıma karşı ne hissettiklerini anlatan güzel bir video. Çünkü kodlamayı herkes öğrenebilir diyen code.org tarafından hazırlanmış:

Blog yazılarınız okunsun istiyorsanız

Yazılarını çok samimi bulduğum, sıkılmadan okunan blog yazarlarından olan Gökhan Tekin, yazılarımı kimse okumuyor neler yapabilirim diye sormuş. Bu yazının biraz daha kapsamlı halini ise Musa Özsarı bloguma nasıl ziyaretçi çekerim diye sorarak yayınlamış. İki yazıda da çok değerli öneriler listelenmiş. İşin içine girmeden afaki duran ancak birkaç ay bloglama çalışması yaptıktan sonra taşların oturduğunu gördüğünüz tavsiyeleri bir kenara not etmekte fayda var.

Kişisel bloglardaki hakkında sayfaları

Kişisel bloglarla ilgili tüyo veren bazı bloggerlar, “hakkında” sayfasının çok önemli olduğunu söyler. Buna katılsam da gereğini yerine getirmiş değilim. Ama ben neymişim diyen muhteşem bir hakkında yazısı, Sezer İltekin tarafından taa 2009’da yazılmış. Sipariş verecek olsaydım, bu tarzı sipariş ederdim kendim için. Zaten o kadar çok beğenilmiş ki neredeyse 200 yorum atılmış altına.

İlginizi çekebilir  Bazen Kalp Ağlar

Taking a leave from … Google

Google’ın spam bölümünün başındaki canavarı Matt Cutts, Google’dan ayrılacağını Haziran ayında kişisel blogunda yazmış. Ben yeni öğrendim. İlgili haberleri okudukça birkaç senedir söylentilerin dolaştığını ama yakın zamanda haber verecek kadar ciddileştiğini gördüm. Seo yenir mi demeyenler için yazdığım Seo Nedir? yazımda bahsettiğim spamlere karşı mücadele eden ekibin başındaki kişinin gidişi, spamciler için gelen gideni aratır kabilinden bir sonuç vermezse, Google amcanın tahtını kaybetmesi hiç de zor olmayacaktır.

Ve yazı yayınlandı.


10 yorum

Kimler Neler Demiş?

10 Yorum - "Bu hafta blog yazarlarından ne öğrendim? episode 1"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler

Ne kadar güzel yazmışsın. Kendi adıma buradan bayağı şey öğrendim. Bunun için de bir teşekkürü çok görmemek gerek diye düşündüm.

Güzel bir yazı olmuş, format yaratıcı gerçekten. Ancak ben nedense yazı içinde kayboldum. Yapıyı belki de biraz daha okunabilir ve takip edilebilir kurmak gerekli.

Verdiginiz degerli bilgiler icin tesekkurler. Sezer Bey’in kaleme aldigi hakkinda bolumu gercekten oldukca ilham verici.

“Hakkında” kısmı benim de yıllardır bir türlü dolduramadığım bölüm. Ne yazsam eksik kalacak ya da yanlış yere gidecek korkusu biraz da:) Ya da belki çok kasıyorum bu konuda:))
Yazınızın başlığı dikkatimi çekti, ondan uğradım. İyi ki gelmişim:)

yazıyı büyük bir zevkle okudum araba başlıklar yazıyı daha okunabilir hale getirmiş. Blog hayatınızda başarılar hocam takip edeceğim sizi 🙂

wpDiscuz