Mavi Balina: Dünyanın en büyük hayvanı

Merak edenler için dünyanın en büyük hayvanları ve mavi balinanın ilginç rekorları..

Dünyanın en büyük hayvanı, 30 metrelik boyu ve 200 tonluk ağırlığıyla Mavi Balina‘dır.

Bir deniz memelisi olan ve Gök Balina olarak da bilinen bu hayvan, büyüklüğü nedeniyle cüsseyle ilgili neredeyse tüm rekorları elinde bulunduruyor. Sıralayacak olursak en büyük balina türü, en büyük memeli, gelmiş geçmiş en büyük ve en ağır hayvan.

Ancak büyük hayvanlar balinadan ibaret değil. Karada ya da denizde hala soluk alıp veren yani nesli tükenmemiş olan büyük hayvanların listesini de yazıma dahil ettim.

Bu yazıda okuyabilecekleriniz:

Mavi Balina

200 tonu geçen örneklerinin olduğu düşünülse de devasa boyutlarından dolayı hiç bir mavi balina tek parça halinde tartılmamış bu da gerçek ağırlıklarının ortaya çıkmasını engellemiştir. Ayrıca ölçülenler de bir şekilde insanların eline düşenler.

Yolcu uçağı boyutunda ve dinozorlardan bile büyük

Mavi Balina, dinozor ve yolcu uçağı (Boeing 787) karşılaştırması

Mavi Balina, dinozor ve yolcu uçağı (Boeing 787) karşılaştırması

En büyük dinozorlar dahil olmak üzere hiç bir canlının Mavi Balina’nın ağırlığına ve büyüklüğüne ulaşamadığı düşünülüyor.

Boyları üç otobüs ya da Boing 787 yolcu uçağı kadar. Kuyruk ve boynuyla birlikte dinozorların bir kısmı daha uzun olsa da dinozorlar daha hafif yani sıkletleri farklı.

Mavi Balinanın organları da rekor kırıyor

Derinlerde yaşamayı seven ve birkaç dakikalığına su yüzeyine hava almak için çıkan mavi balinanın püskürttüğü suyun yüksekliği, iki katlı binanın çatısını aşar.

en büyük dilli hayvan

Mavi balinanın dili 2,7 ton gelir. Bu da ortalama bir filin ağırlığına eşittir.

en büyük ağızlı hayvan

Tamamen açtığında ağzına 90 ton su doldurabilir.

en büyük kalpli hayvan

600 kg gelen kalbinin büyüklüğü bir otomobil kadar. Bir insan, bu hayvanın atar damarında rahatlıkla yüzebilir.

dünyanın en hızlı kilo alan hayvanı

Genelde yalnız yaşayan mavi balinanın anne-bebek birlikte yaşadıkları da görülür. Dünyanın en büyük hayvanının hamilelik süresi 11,5 aydır. İki-üç senede bir, tek yavru doğurur.

Yeni doğanlar, doğdukları anda 2,7 ton gelir ki bu ortalama bir filin ağırlığıdır. Günde 400 litre süt tüketir ve ağırlıkları her gün 90 kg artar.

en fazla yemek yiyen hayvan

Bir yetişkinin günlük kalori ihtiyacı 1,5 milyon kilo kaloridir. Boyları 1-2 cm kadar olan deniz kabuklusu kril ile beslenir ve bir yetişkin günde 40 milyon kril yiyebilir. Bunda günlük 3,6 ton krile karşılık gelir.

en güçlü sesi olan ikinci hayvan

Yön bulmak, tehlikeyi haber vermek ya da kur yapmak için ses çıkarırlar. Çıkardıkları bu seslere balina şarkısı da denir ve bir jet motoru kadar gürültülüdür.

İlginizi çekebilir  Bazen Kalp Ağlar

Ancak en yüksek sesi çıkaran balina türü İspermeçet Balinasıdır. Aslında en yüksek ses çıkarabilen hayvan da İspermeçet Balinasıdır. Mavi Balina da en yüksek sesli hayvanlar listesinde ikinci sırada gelir.

balinalar balık değildir

Gök Balina, dünyanın en büyük hayvanıdır ve dolayısıyla denizlerde yaşayan en büyük hayvandır ancak en büyük balık değildir. Memeli sınıfında yer alan balinalar balık değildir.

Nesli tükenme tehdidi altında

En az üç alt türü var. 20. yy.’ın başına kadar tüm okyanuslarda bolca bulunuyordu. Ancak avcılık bu durumu değiştirdi. En büyük doğal tehdidi Katil Balina olsa da asıl büyük tehlike insandan geliyor.

En zeki memelilerden olan ve 80 yıla kadar yaşayan Mavi balinanın nesli, tükenme tehdidiyle karşı karşıya. Aşırı avlanma başlamadan önce sadece Antarktika civarında sayılarının 300 bin kadar olduğu ancak günümüzdeki farklı raporlara göre tüm dünyada sadece 6-25 bin arasında nüfuslarının kaldığı düşünülüyor.

1966 yılında ise avlanması yasaklanmıştır.

Rekorları

 • dünyanın en büyük hayvanı
 • gelmiş geçmiş en ağır hayvan
 • en büyük memeli
 • denizde yaşayan en büyük hayvan
 • en büyük ağızlı hayvan
 • en büyük ve en ağır dilli hayvan
 • en büyük kalpli hayvan
 • dünyanın en hızlı kilo alan hayvanı
 • en büyük balina türü: Mavi Balina

Mavi balina belgeseli videosu

Mavi balinalar, dünyanın en büyük hayvanı olmaları, sayılarının hızla azalıyor olması, denizde yaşayan bu canlıların günlük yaşamlarını araştırmadaki zorluklar nedeniyle her zaman ilgi odağı olmuşlardır.

BBC Blue Planet (Mavi Gezegen) belgeselinde verilen en büyük balina hakkındaki bilgiler ve görüntüler gerçekten ilgi çekici. İzleyeceğiniz belgesel videosunun altında, anlatılanların Türkçe dökümü bulunuyor.

00:01 gezegenimizde yaşayan gelmiş geçmiş en büyük hayvanı bile bir cüceye çeviren engin okyanus
00:15 Mavi Balina, 30 metre boyunda ve 200 ton ağırlığında
00:20 en büyük dinozordan bile daha büyük
00:25 balinanın dili, bir filin ağırlığında
00:28 kalbi bir otomobil boyutunda
00:31 bazı damarları o kadar geniş ki içinde yüzebilirsiniz
00:38 kuyruğunun genişliği ise küçük bir uçağın kanatları kadar

Gök Balina ya da Mavi Balina (Balaenoptera musculus) olarak bilinen hayvanın İngilizce’deki adı Blue Whale’dir. Latinesinin anlamı kaslı balina anlamına geliyor.

Mavi Balina soyağacı

Balinalar (Cetacea) takımından, Dişsiz balinalar (Mysticeti) alt takımına dahil olan Oluklu balinagiller (Balaenopteridae) ailesinin bir üyesidir. Oluklu balinalar ise dünyanın en büyük balinalarının dahil olduğu bir aile.

İlginizi çekebilir  Merhaba dünya!

Memeliler sınıfına dahil olan Balinalar takımı balina, yunus ve muturları içeriyor. Muturlar, gösterilerde boy gösteren yunusa benzeyen balina türüdür.

Mavi Balina (soyağacı)

Mavi Balina soyağacı

En büyük balina türleri

Dünyanın en büyük 10 hayvanı, farklı türlerdeki balinalardan oluşuyor. Balina denince akla gelen resmiyle Kambur Balina ancak 8. sırada kendine yer bulabiliyor.

 1. Mavi (Gök) Balina (Balaenoptera musculus): dünyanın en büyük hayvanı ve en büyük balina türü
 2. Kuzey Pasifik Gerçek Balinası (Eubalaena japonica)
 3. Çatal Kuyruklu (Oluklu) Balina (Balaenoptera physalus)
 4. Grönland Balinası (Balaena mysticetus)
 5. Buzul Balinası (Eubalaena glacialis)
 6. Güney Gerçek Balinası (Eubalaena australis)
 7. İspermeçet Balinası (Physeter macrocephalus)
 8. Kambur Balina (Megaptera novaeangliae)
 9. Kuzey Balinası (Balaenoptera borealis)
 10. Gri Balina (Eschrichtius robustus)

Dünyanın En Büyük Hayvanları

Bu listeyi hayvanların türüne göre sıraladım. Listeyi video olarak da izleyebilirsiniz.

1. Balina: Mavi Balina – dünyanın en büyük hayvanı

Boyları 30 metreye, ağırlıkları ise 200 tona ulaşabilir. Dinozorlar bile yanında küçük kalıyor. Dünyanın en büyük hayvanlarının ilk 10 sırasında, farklı türlerde balinalar var.

2. Köpekbalığı: Balina Köpekbalığı

Balina Köpekbalığı (Rhincodon typus), devasa boyutları nedeniyle balina adıyla anılan en büyük köpekbalığı türü. 12,65 metre uzunluğa ve 21,5 ton ağırlığa ulaşabilir.

3. Fil: Afrika Savan Filikarada yaşayan en büyük hayvan

Afrika Savan Fili‘nin (Loxodonta africana) yüksekliği 4 ve boyu 6 metreyi, ağırlığı ise 12,3 tonu bulabiliyor. Büyüklük olarak sonrasında Asya Fili ve Afrika Orman Fili var.

Afrika Savan Filleri karada yaşayan en büyük hayvanlar. Denizler ortadan kalksa dünyanın en büyük hayvanı, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Afrika Savan Fili olacak.

Tespit edilen en büyük fil, 1955 yılında Angola’da vuruldu. Bu filin ağırlığı 12,2 ton, hortumdan kuyruğa uzunluğu 10,7 metre, yerden omzuna kadar olan yüksekliği ise 4,2 metreydi.

4. Deniz Fili: Güney Deniz Fili – dünyanın en büyük etçil hayvanı

Güney Deniz Fili (Mirounga leonina) 5 ton ağırlığa ve 6,8 metre uzunluğa kadar büyüyebilir. Dişileri daha küçüktür. Dünyanın en büyük etçil hayvanı olup soğuk iklimlerde yaşayan çok iyi bir yüzücüdür.

Çiftleşme dönemlerinde yüksek ses çıkararak dişileri etkilemeye çalışan deniz filleri, egemenlik için yaptıkları kavgalarıyla da ünlü.

5. Gergedan: Beyaz Gergedan

Beyaz Gergedan (Ceratotherium simum) 2 metre yüksekliğe, 4,4 metre uzunluğa ve 4,5 ton ağırlığa ulaşabiliyor.

6. Hipopotam (Su Aygırı)

HipopotamSu Aygırı veya Hint Aygırı (Hippopotamus amphibius) 4,5 ton ağırlığa, 4,5 metre boya ve 1,6 metre yüksekliğe ulaşabilir. Hipopotamdan sonra büyüklük olarak Hint Gergedanı, Cava Gergedanı ve Kara Gergedan geliyor.

İlginizi çekebilir  Ağrı Dağı ve Türkiye'nin en yüksek dağları

Türkçede çok kullanılmaması nedeniyle adı hatırlanmakta zorlanılan hipopotam, gergedana benzediği için gergedana benzeyen hayvan ya da boynuzsuz gergedan olarak da tarif ediliyor.

7. Timsah: Tuzlu Su Timsahı – dünyadaki en büyük sürüngen

Tuzlusu Timsahı (Crocodylus porosus), 10 metre boya ve 2 ton ağırlığa ulaşabiliyor.

Hayvanat bahçesinde tutulan en büyük tuzlusu timsahının boyu 5,48 metre. Avustralya Vahşi Yaşam Hayvanat Bahçesi Marineland Melanesia’da yaşayan Cassius adındaki timsahın yaşı ise 100. (Guinness rekoru)

8. Zürafa – karada yaşayan en yüksek hayvan

Zürafa (Giraffa camelopardalis), 2 ton ağırlığa ve 5,88 metre boya ulaşabiliyor. Daha uzun yılanlar ya da timsahlar olsa da Zürafalar ayakta durdukları için en yüksek kara hayvanı olarak biliniyor.

9. Sığır: Gaur – dünyadaki en büyük sığır türü

Gaur ya da Hint Bizonu (Bos gaurus) 3,8 metre uzunluğa ve 1,5 ton ağırlığa ulaşabiliyor.

10. Ayı: Kutup Ayısı

Kutup Ayısı (Ursus maritimus), 1 ton ağırlığa ve dört ayak üzerindeyken 1,6 metre omuz yüksekliğine, ayaktayken de 3,4 metreye ulaşabilir. Etçil olan kutup ayıları, kuzey kutbu dairesinde yaşar.

Yukarıdaki listede, Tuzlu su timsahı dahil olmak üzere ağırlığı 1 ve ton ve üzerinde olan dünyanın en büyük hayvanları sıralanmıştır. Aşağıdaki listede ise daha hafif hayvanların en büyük türleri bulunmaktadır.

Kuş: Deve kuşu – dünyanın en büyük kuş türü

Deve kuşu (Struthio camelus), 156 kg ağırlığa ve 2,8 metre uzunluğa ulaşabilir.

Yılan: Yeşil Anakondadünyanın en büyük yılanı

Yeşil anakonda (Eunectes murinus), yaygın anakonda ya da su boası olarak da bilinir. Dünyanın en ağır ve en uzun yılan türlerinden biri. En büyükleri 220 kilogram ağırlığa ve 8,8 metre uzunluğa ulaşır. Tuzlu su timsahından sonra dünyanın en büyük sürüngenidir.

Yılan: Reticulatus Pitonudünyanın en uzun yılanı

Reticulatus Pitonu (Python reticulatus) dünyanın en uzun yılanı ve sürüngeni olarak biliniyor. Uzunluğuna nispeten ağırlığı daha azdır. Örnek olarak aynı boydaki bir yeşil anakondanın ancak yarısı kadar bir ağırlığa sahip. En büyükleri ise 160 kilogramın üzerine çıkabilirken ve 10 metrenin üzerinde bir boya ulaşabilirler.

Örümcek: Dev kuşyiyen örümceği – dünyanın en büyük örümcek türü

Örümcek türünün en büyüğü bir tarantula türü olan Theraphosa blondi ya da “dev kuşyiyen örümceği”. Bu örümceğin erkeklerinin ağırlığı 170 gr ve bacak genişliği 28 cm’i bulabilir.


Kaynaklar:


Yorum yapılmamış

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
wpDiscuz