Dünyanın en büyük yılanı: Anakonda ve Piton

Dünyanın en büyük yılanları iki türden oluşuyor: Anakonda ve Piton.

Dev yılanlarla ilgili sayfada bulabilecekleriniz:

Dünyanın en büyük yılanı: Yeşil Anakonda

Dünyanın en büyük yılanı: Yeşil Anakonda


Yeşil Anakonda, 220 kg aşan ağırlığıyla dünyanın en büyük yılanı unvanını kimseye kaptırmıyor. Birçok filme ve efsaneye de konu olan yılanın uzunluğu ise 8,8 metreyi bulur.

Reticulated Piton,10 metreyi geçen boyuyla dünyanın en uzun yılanı. Pitonların en büyükleri, tartıda 160 kilogramın üstüne çıkabilir.

Dünyanın en büyük yılanı: Yeşil Anakonda

Dünyanın en ağır yılanı

Dünyanın en ağır yılanı

Boagiller (Boa yılanı) ailesinin bir üyesi olan Yeşil anakonda (Eunectes murinus), yaygın anakonda, su boası ya da sadece anakonda olarak da bilinir. Dünyanın en ağır yılanı ve en uzun ikinci yılan türüdür.

Dişileri erkeklerine göre daha uzun ve daha ağırdır.

Yetişkin bir yılanın ağırlığı ortalama 30-70 kg ve boyu dişilerde 5 metre erkeklerde ise ortalama 3 metredir. Bilim adamları tarafından ölçülen en ağır örneği 97,5 kg gelmiştir.

National Geographic‘e göre uzunlukları 8,8 metreye, ağırlıkları 227 kg’a ve kalınlıkları açken 30 cm’ye kadar çıkabilir.

Latince ismi fareyle beslenen iyi yüzücü anlamına gelen dev boa türünün anavatanı ve yaşam alanı Güney Amerika’daki Amazon Nehri ve yağmur ormanlarıdır. Güney Amerika’da “boğa öldüren”, “su anası” gibi isimlerle de bilinir. Türkiye’de de su boası olarak anılır.

Dünyanın en büyük yılanı zehirsizdir ve tokken insanlar için zararsız kabul edilir. Kuş, kaplumbağa gibi güçlerinin yettiği ve öldürebildikleri her türlü hayvanı hatta jaguar, domuz, geyik gibi büyük cüsseli hayvanları yiyebilir.

İlginizi çekebilir  Pamuk Kız

Bu tür dev yılanlar avlarını, havasız bırakmak için sıkarak boğar ve tek parça halinde yutarak yerler.

Dünyanın en büyük yılanı: Yeşil Anakonda

Dünyanın en büyük yılanı: Yeşil Anakonda

Dişilerin bir kerede bıraktığı yumurtaların 20-30 tanesi canlı yılan yavrusu olarak dünyaya gelir. Yavruların ortalama uzunluğu 60 cm’dir. Ortalama yaşam süreleri 10 yıldır.

Boyu en çok abartılan hayvanlardan biri

Dünyanın en büyük yılanı olsa da Guinness rekorlar kitabına göre boyu en çok abartılan hayvanlardan biri “Yeşil anakonda”dır.

İnternette tırlara sığmayan, kafası bir kamyon genişliğinde olan veya askerlerle karşı karşıya duran dev anakonda videoları görebilirsiniz. Bunlar hep abartılı ve hatta bir kısmı oyuncaklarla çekilen görüntülerdir.

İnsanlar korktukları için ya da farklı sebeplerle gördükleri yılanın olduğundan daha uzun olduğunu iddia edebilirler. Ayrıca doğada ve yakalanmamış bir yılanın boyunu ölçmenin zorluklarının yanısıra yılanlar boylarının yarısı kadar uzayabilme esnekliğine de sahiptir.

Bilim adamları tarafından yapılan bir deneyde bir grup insandan denetim altındaki bir yılanın boyunu tahmin etmeleri istenmiştir. Deney sonunda 6,1 m ile 18,3 metre arasında çeşitli uzunluklar söylendiği halde yılanın gerçek boyu 5,9 metredir.

Yeşil Anakondanın rekorları: dünyanın en büyük yılanı ve dünyanın en ağır yılanı

Dünyanın en uzun yılanı: Reticulated Piton

Reticulated Piton (Python reticulatus) dünyanın en uzun yılanı ve dünyanın en uzun sürüngenidir. Pitonların en büyükleri 160 kilogramın üstünde bir ağırlığa ve 10 metrenin üzerinde bir boya ulaşabilirler.

Ölçülebilen en uzun yılan türü olan Reticulated Piton, çok iyi yüzebilir. Latince ismindeki reticulatus, çok renkli anlamına geliyor. Çekici renklere sahip olmaları ve devasa boyutları nedeniyle süs hayvanı olarak da beslenir.

İlginizi çekebilir  Turkcell Superonline'a samimi teşekkürümdür

Dişi bir piton bir kerede 15-80 arası yumurta bırakabilir. Ortalama 31-32°C’de 88 gün kuluçkada bekleyen yumurtalardan 61 cm uzunluğunda yavru yılanlar çıkar.

Dünyanın en uzun yılanı

Dünyanın en uzun yılanı

Yaşam alanı Güneydoğu Asya olan Reticulatus Pitonu zehirsiz bir yılan türüdür ve genelde insanlara zarar vermez. Ancak yetişkin bir yılan insanı öldürebilecek güçtedir. Korktuklarında ya da aç olduklarında ise ısırma ve sıkma yoluyla zarar verebilirler. Hatta bu yılanların insanları boğarak öldürdükleri ve yutarak yedikleri kayıtlara geçmiştir.

Guinness rekorlar kitabına da giren, sahibi tarafından bakılan bir Reticulatus Pitonu olan yılan “Medusa“nın boyu 7,67 metre ve ağırlığı 158,8 kg olarak ölçülmüştür. 1956’da ABD’deki bir hayvanat bahçesinde ölçülen Colossus isimli aynı tür başka bir yılan ise 8,7 metre olarak ölçülmüştür.

Piton, aynı boydaki bir yeşil anakondanın ancak yarısı kadar ağırlığa sahiptir.

En uzun yılanlar Anakonda ve Piton türleridir. Dünyanın en büyük yılanı Yeşil Anakonda, dünyanın en uzun yılanı ise Reticulatus Pitonudur. Her ikisi de zehirsizdir. Zehirli yılanların en uzunu Kral Kobra’dır. Kobra, 5,7 metre uzunluğa ulaşabilir.

Reticulatus Piton

Reticulatus Piton

Anakonda Videoları

Yeşil Anakonda, 220 kg aşan ağırlığıyla dünyanın en büyük yılanı unvanını kimseye kaptırmıyor. Birçok filme ve efsaneye de konu olan yılanın uzunluğu ise 8,8 metreyi bulur.

Dev cüsseli yeşil anakondanın bir insanı yeme videosu

Aşağıdaki video, Discovery Channel tarafından çekilen bir belgeselden.

Maceraperest bir belgeselci anakondanın kemikleri kıran ve avını soluksuz bırakan sıkma gücüne ve içeri doğru kıvrılmış sivri dişlerine karşı özel bir kıyafet giydikten sonra, üzerine domuz kanı sürmüştür.

İlginizi çekebilir  Üniversite yılları Bosna yolları: Bosna'da Öğrenci Olmak

Güney Amerika’nın Amazon Ormanları’nda yapılan çekimde, beş dakika boyunca dünyanın en büyük yılanı anakondanın insanı nasıl yakaladığını, nasıl sımsıkı kavradığını ve yutmaya başladığını göreceksiniz.

İşte meşhur anakonda yılan belgeselinden görüntüler:


Piton Videosu

Dünyanın en uzun yılanı Piton’un timsah yeme sahneleri

Reticulated Piton,10 metreyi geçen boyuyla dünyanın en uzun yılanı. Pitonların en büyükleri, tartıda 160 kilogramın üstüne çıkabilir.

İzleyeceğiniz video, bir piton ile timsahın Avustralya’daki bir gölün kıyısında amansız mücadelesinden. Piton, beş saatin sonunda avı olan timsahı etkisiz hale getirerek yutmaya başlıyor. Görüntülerdeki piton Reticulatus Pitonu değildir.

Timsahla boğuşan ve onu yenen, insanı yutmaya çalışan dev yılanların çarpıcı görüntülerinden sonra hakkındaki detaylar ve yalanlar yazımızın devamında..

Yılanların özellikleri

Yılanlar (Serpentes), Pullular takımına üye sürüngenlerdir. Etçildirler ve yumurtlayarak ürerler. Zehirli ve zehirsiz olmak üzere iki türleri bulunmakla birlikte çoğu türü zehirsizdir. Esnek kafatası yapıları sayesinde kendilerinden çok daha büyük avlarını yutabilirler.

Antarktika haricinde her kıtada yaşayabilirler. Türkiye’de 55-60 tür yılan bulunur ve bunların 13-15 tanesi zehirlidir. Yılanlar zehirlerini genelde avını uyuşturmak ya da öldürmek için kullanır, savunma için kullanmaları ise nadir olarak görülür. Yılanlar tehlikede olduklarını hissettiklerinde kaçarlar ve insana genelde saldırmazlar.

En büyük yılanlar Anakonda ve Piton türleridir. Dünyanın en büyük yılanı Yeşil Anakonda, dünyanın en uzun yılanı ise Reticulatus Pitonudur. Her ikisi de zehirsizdir. Zehirli yılanların en büyüğü Kral Kobra, en ağırı ise Gabon Engereği’dir. Enegerek, 20 kg ağırlığa ulaşabilir.

Komodo ejderi ve anakonda, pullu sürüngenler takımının en ağır iki türüdür. Pullu sürüngenler yılan ve kertenkeleden oluşur.


2 yorum

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Dünyanın en büyük yılanı: Anakonda ve Piton"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler

piton ne kadar sevimlisin sen öyle:))

wpDiscuz