Dünyanın en büyük adası Grönland ve diğer adalar

Haritalarda Kuzey Kutbuna yakın bir yerde genelde beyaz renkle gösterilen ve Avustralya’dan daha büyük görünen bir ada vardır.

Coğrafi olarak Kuzey Amerika kıt’asına; tarihi, kültürel ve siyasi olarak Avrupa’ya bağlı olan bu ada, dünyanın en büyük adası olan Grönland‘den başkası değil. Büyüklüğü Avustralya’dan daha fazla olmamasına rağmen dünyanın küresel yüzeyinden dolayı haritaya yansıtıldığında daha büyük duruyor.

Dünyanın en büyük adaları listesinin ilk üçü şöyle; Grönland, Yeni Gine ve Borneo adası

Dünya haritasında Grönland

Dünya haritasında Grönland

Bu yazıda şunları bulabilirsiniz:

Dünyanın en büyük adası: Grönland

Dünyanın en büyük adası Grönland

Dünyanın en büyük adası Grönland

Dünyanın en büyük adasının adı Grönland (Greenland ya da Grønland). Kanada’nın kuzey doğusunda Kuzey Amerika, Atlas Okyanusu ve Kuzey Buz Okyanusu arasında kalıyor.

Adanın yüzölçümü 2.130.800 km2 yani Türkiye’nin yaklaşık üç katı kadar. Dünya haritasına bakıldığında ise Avustralya kıtasıyla aynı büyüklüğe sahipmiş gibi görünse de aslında Avustralya’nın üçte birinden daha küçük ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile neredeyse aynı büyüklükte.

Coğrafi açıdan Kuzey Amerika kıtasının bir parçası olmakla birlikte, Danimarka ile olan kuvvetli tarihsel, kültürel, ekonomik ve siyasi bağları nedeniyle Avrupalıdır. Danimarka’ya bağlı, yaklaşık 55 bin kişinin yaşadığı özerk bir bölge.

1973 yılında o zamanki ismi Avrupa Topluluğu olan AB’ye katılıyor ancak 1983 yılında yaptığı halk oylaması sonucunda AB’den ayrılıyor. Başkenti ve en büyük şehri ise 17 bin nüfuslu Nuuk.

Grönland buzulları

Grönland buzulları

Kuzey kutbuna çok yakın olduğu için yüzeyinin %81’i 2-3 kilometre kalındığında ve deniz yüzeyinin altına kadar uzanan buzla kaplıdır.

Adada kısmi ve çok küçük bir alanda yapılan silaj üretimi dışında tarım faaliyeti bulunmuyor. Ancak çevresinde bulunan okyanuslar ve balıkçılık adanın en büyük gelir kaynağı.

İlginizi çekebilir  Üniversite yılları Bosna yolları: Bosna'da Öğrenci Olmak

Son yapılan çalışmalar, adadaki buz kütlesinin büyük bir hızla eridiğini gösteriyor. Eğer küresel ısınma bu şekilde etkilemeye devam ederse ortasında devasa bir içi deniz ya da göl olan bir adaya dönüşebilir.

Grönland ve muhteşem Kuzey Işıkları

Grönland ve muhteşem Kuzey Işıkları

Grönland soğukluğu sebebiyle değil ama kuzey kutbu ortamı, buzullarda yaşayan hayvanlar ve Kuzey ışıkları sebebiyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Bilim kurgu filmlerine bakarsak, dünyayı etkisi altına alacak olan ölümcül virüsler kutup bölgelerine yakın yerlerde yaşayamıyor. Dolayısıyla hayatta kalabilen az sayıda insan o bölgelere akın ediyor. Günün birinde böyle bir durum yaşanırsa, başta Kanada ve Grönland olmak üzere birçok az nüfuslu soğuk memleket cazibe merkezi olacak.

Diğer bazı filmlerdeyse dünyanın yörüngesi bir şekilde kaydığı için ekvator ve orta kuşak ülkelerinde yaşamak imkansız hale geliyor. Ve geleceğin orta kuşak bölgesi Kuzey kutbu oluyor. O günler gelirse başkent Nuuk, aniden büyüyen kentler gibi düzensiz ama dev bir metropol haline gelebilir.

Şimdiyse soğuk ama insanları mutlu yaşayan, kendi halinde bir özerk ülke. Şahsen benim de yaz aylarında 🙂 gidip görmek istediğim yerlerden biri.

Dünyanın en büyük adaları

Dünyanın en büyük adası olan Grönland, kendine en yakın rakibi olan Yeni Gine’nin üç katına yakın büyüklüğe sahip ancak adanın büyük kısmı kar ve buzla kaplı.

Kimi adalar ise sıcak denizleri, beyaz kumları ve insanın içini ısıtan iklimiyle popüler tatil beldeleri..

İşte muhteşem resimlerle dünyanın en büyük adaları:

 1. Grönland – Dünyanın en büyük adası

  rengarenk Grönland evleri

  rengarenk Grönland evleri

  Atlas Okyanusu – 2.130.800 km2

 2. Yeni Gine – Büyük Okyanus’un en büyük adası

  Papua Yeni Gine

  Papua Yeni Gine

  Büyük Okyanus – 785.753 km2

  Dünyanın en büyük ikinci adası olan Yeni Gine, Endonezya ve Papua Yeni Gine tarafından tam ortadan bölünmüş iki ülkeli bir adadır.

  Adanın büyüklüğü yaklaşık Türkiye kadar ve Avustralya’nın kuzey doğusunda, Büyük Okyanus’ta yer alıyor.

 3. Borneo Adası

  Borneo Adası ve yeşilin binbir tonu

  Borneo Adası ve yeşilin binbir tonu

  Büyük Okyanus – 748.168 km2

  Endonezya, Malezya ve Brunei Sultanlığı tarafından üçe bölünen ada, dünyanın üçüncü büyük adası olmasının yanında muhteşem doğal güzellikleri ve yağmur ormanlarıyla ünlü.

 4. Madagaskar – Hint Okyanusu’nun en büyük adası

  Madagaskar adası ve ilginç Baobab ağacı

  Madagaskar adası ve ilginç Baobab ağacı

  Hint Okyanusu – 587.713 km2

 5. Baffin Adası

  Baffin adası ve Thor dağı

  Baffin adası ve Thor dağı

  Atlas Okyanusu – 476.068 km2

  Kanada ile Grönland adası arasında bulunan büyük bir adadır. Nüfusu 11 bin civarında ve Kanada’ya bağlı.

 6. Sumatra Adası

  Sumatra adası

  Sumatra adası

  Hint Okyanusu – 443.066 km2

 7. Honşu Adası

  Tokyo, Japonya'nın en kalabalık şehri

  Tokyo ve Honşu adası

  Büyük Okyanus – 225.800 km2

  Tokyo’nun da üzerinde olduğu, Japonya’nın en büyük ve en kalabalık adasıdır.

 8. Victoria Adası

  Victoria Adası, dünyanın en büyük adaları

  Victoria Adası, Kanada

  Kuzey Buz Denizi – 217.291 km2

  Kanada ile Grönland arasında bulunan Victoria adası Kanada’ya bağlı.

 9. Büyük Britanya Adası

  Atlas Okyanusu – 209.331 km2

  İngiltere, İskoçya ve Galler’in olduğu ada.

 10. Ellesmere Adası

  Kuzey Buz Denizi – 196.236 km2

 11. Sulawesi (Celebes) Adası

  Büyük Okyanus – 180.681 km2

 12. Yeni Zelanda, Güney Ada

  Büyük Okyanus- 145.836 km2

  Yeni Zelanda’nın iki ana adasından güneyde ve büyük olanıdır.

 13. Java Adası

  Büyük Okyanus – 138.794 km2

 14. Yeni Zelanda, Kuzey Ada

  Büyük Okyanus- 111.583 km2

 15. Luzon Adası

  Büyük Okyanus – 109.965 km2

  Filipinler’in en büyük ve en kalabalık adası.

 16. Newfoundland Adası

  Atlas Okyanusu – 108.860 km2

  Yeni bulunan topraklar anlamına gelen ada Kanada’ya bağlıdır.

 17. Küba Adası

  Atlas Okyanusu – 105.806 km2

 18. İzlanda Adası

  İzlanda ve film sahnesini andıran vadileri

  İzlanda ve film sahnesini andıran vadileri

  Atlas Okyanusu – 101.826

  İzlanda, Grönland’ın güney doğusunda kalan en büyük 18. ada ama dünyanın en büyük adasının yanında yavrusu gibi kalıyor.

Ya Kıbrıs adası?

KKTC’nin de içinde bulunduğu Kıbrıs adası ilk 20 listesine giremiyor çünkü yüzölçümü sadece 9.251 km2. Öyle ki bu yazı için referans aldığım listeye bakılırsa 80. sırada.

Ada nedir?

Ada, dört tarafı sularla (göl, deniz, okyanus vb) çevrili kara parçalarına verilen isimdir. Aynı şey kıtalar için de geçerli olmakla birlikte, kıt’alar oldukça büyük olup bunların çevresinde deniz, göl ya da nehir değil okyanuslar bulunur.

Zamanla denizlerin yükselmesi ya da tektonik hareketlerle kıtalardan ayrılan kara parçalarına kıtasal ada, volkanik patlamalar nedeniyle okyanuslarda oluşan kara parçalarına ise okyanus adası deniyor. Üçüncü tür ada ise yüzen adalar ve bunlar, suyun tabanıyla bağlantıları olmadığı için akıntı ya da rüzgarla hareket ederler.

İnsanların bir kısmında ada ve kıta arasında karmaşa bulunabiliyor. Bazı kişiler büyükleri için olmasa bile küçük kıta Avustralya için ada mı kıta mı tartışması yapabiliyor. Eğer Avustralya bir ada olarak kabul edilecek olursa şuan dünyanın en büyük adası olan Grönland’ın üç katı büyüklüğünde, ikinci büyük adanın ise 9 katı büyüklüğünde bir ada olacak.

Yer bilimsel, hayvan ve bitki çeşitliliği ile sosyo-kültürel olarak yapılan bazı teknik çalışmalar ada ve kıtanın birbirinden farklarını ortaya koyuyor ve kıtaların sınırlarını çiziyor. Bu çalışmalar özellikle de Avustralya için yapılıyor. Teknik tartışmalar bir tarafa bırakılacak olursa, çok büyük olduğu ve Asya, Amerika ve Antarktika gibi çevresindeki kıt’alara göre büyük farklılıklar gösterdiği için Avustralya ada olarak kabul edilmiyor.


Temel liste büyüklüklerine göre adalar sayfasından alınmıştır (İngilizce)

 


2 yorum

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Dünyanın en büyük adası Grönland ve diğer adalar"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler

greenland mı adı. sanki borneo adası gibi yemyeşil de bi de greenland demişler.. Yeşilini bilmem ama evler çok şirin. Bir de yazı için seçilen fotoğraflar pek kaliteli .Nerden buluyorsunuz böyle şeyleri

wpDiscuz