Doğal backlink alma yöntemleri

Backlink alma yöntemlerine geçmeden önce açıkça ifade edeyim, doğal SEO olmaz. Ve backlink almak için site sahibi uğraşıyorsa doğal backlink de olmaz. 🙂

Malum SEO, Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Eğer bir şey optimize ediliyorsa doğal da değildir.

Google’da yağmur ormanları şeklinde bir arama vererek resimlere bakın. Nerede optimizasyon? Daha güzel görünsün diye dalları budakları kesilen, yol açmak için sıra halinde devrilen ağaçlar var mı? Yok. Onun için de çok doğallar.

Ormanda yol açıldığında ise orası optimize edilmiştir, yani insanlara “sözde” daha faydalı olması için doğallığı bozulmuştur. Doğal olan güzeldir ama birilerini hoşnut etsin diye güzelleştirilen şeyler doğal değildir.

Yağmur ormanları çok da kalitelidir (burada içeriğin kalitesinden bahsediyorum) ama öyle ha deyince yağmur ormanı gelişmez. Önce ona uygun bir iklim ve yağış olmalı. Toprak ona uygun olmalı ki gelişecek zemini bulsun. Sonra da belki 100 yıl beklemek gerekiyor.

Doğal backlink almak için beklemek

İşte “beklemek” kısmı insanları SEO yapmaya iten ana nedendir. (Dış) SEO yapmasanız da Google eninde sonunda sizi hakettiğiniz yere çıkarır ama bu belki 2-3 yıl sürer. Ve kimse de bu kadar beklemek istemez.

Hakettiğimiz yeri de sorgulamak lazım. Yani ben o anahtar kelimede dünyanın en iyi yazısını yazdıysam benim hakkım 1. sırada olmak olabilir. Ama yarım yumalak bilgimle birşeyler çiziktirdiysem hakettiğim yer birinci sıra değil.

En önemli 3 Google kriteri

Kaliteli içerik çok önemli, ziyaretçilerin sitede uzun kalması, sayfanızı paylaşması ve başka sayfalarınıza geçmek istemesi buna bağlı. Anlayabildiğim kadarıyla “kaliteli içerik” dışında Google iki şeye daha çok önem veriyor:

1. Anahtar kelime başlıkta geçiyor mu, başlığın solunda mı ve yazıda geçmiş mi? (Az ama öz)
2. Bu sayfa referans gösterilmiş mi? Yani bu sayfanın backlinki var mı?

Uzmanları tarafından dile getirilen SEO detayları ve 200’ün üzerinde Google sıralama kriteri olsa da, en temel iki gereklilik yukarıda yazdıklarım sanıyorum.

Backlink alma yöntemleri

Backlink alma yöntemleri

Doğal SEO?

Doğal SEO olmaz ama SEO bir gerçektir. SEO, Google tarafından da makul karşılanıyor hatta destekleniyor. SEO başlangıç kiti çıkarmış, SEO firması arayanlara resmi olarak önerilerde bulunuyor. Referanslarını vb. mutlaka kontrol edin diyor. Yani SEO Google açısından yasal birşey..

SEO yasal ise sıkıntı nerede? Yani SEO firmaları “kardeşim sen iyi yazılar çıkar sonra da bekle nasıl olsa yükselirsin” demek için bizden para almıyor değil mi? Adamlar birşeyler yapıyorlar. İşte onların yaptıkları şeyler eğer firma iyiyse Google’ın gözüne batmayan şeyler. Yani doğal görünen şeyler.. Doğal SEO denen de bu aslında, doğal göründüğü için Google’ın gözüne batmayan her türlü çalışma..

Ve firmayla anlaşmanızda siteiçi SEO yoksa yaptıkları şey neredeyse tamamen size backlink sağlamak..

Heryerde backlink ilanlarının olması bu sebepledir. Tanıtım yazısıyla, web2.0 profil sayfasıyla, sözlüklerde entry ile, forum tanıtımıyla vb. bir sürü backlink sağlamayı vadederler. Aslında %99’u da bu vaatlerini yerine getiriyor. Yani size söyledikleri neyse yaptıkları da o. Ama bir çoğu maalesef seo açısından orta vadede hüsrana sebep oluyor. Neden?

Çünkü bizim bulduğumuz hizmetten Google da haberdar. 1999 yılından beri binlerce deha seviyesindeki Google çalışanı arama motoru kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek için milyonlarca saat kafa patlamış. Google amca milyonlarca dolar harcamış. Bizim 5-10 dolara, 300-500 TL’ye aldığımız hizmeti yerler mi?

Normalde yemezler ama oyunu kuralına göre oynarsak yerler.

Backlink alımında birkaç şeye dikkat etmek lazım.
1. Tanıtım her zaman orjinal yazılarla olsun. Yani bir yazı ikinci bir yerde daha yayınlanmasın. Kimi yazı uzun olsun kimi kısa olsun.
2. Az ama sürekli olsun.
3. Spam/çöp sitelerden uzak durulsun.

Hatalı backlink yöntemine bir örnek

Bir ilan düşünün “20-30 sitemizde tanıtım yazılarınızı yayınlıyoruz” diyor. Uygun fiyat sunuyor. Neden uygun fiyat? Sürümden kazanmak için. Sürümden kazanmak için çok iş almak lazım. Yani mesela 100 tane sitenin tanıtım yazısı 20-30 sitede yayınlanıyor.

Nerede doğallık?

Tanıtım yazısını yayınlayan siteler A, B, C ve backlink alanlar X, Y, Z olsun.

İlginizi çekebilir  Türkiye'nin mega projeleri: Sıfırdan rekora

Google X sitesinin linkini A’da görüyor. Sonra B’de ve C’de de görüyor. Aklında soru işareti yok. Olabilir diyor. Sonra Y’nin linklerini de aynı 3 sitede görüyor. Aklında soru işareti oluşuyor ama önemsemiyor. Sonra Z’ninkileri de görüyor. İşte doğal görünümden çıkıldı burada. Hele 100 sitenin hepsini birden 20-30 sitede görünce kararını veriyor. Şimdi veya daha sonra cezasını kesiyor.

Sitelerin cezadan etkilenme düzeyleri farklı olacaktır, Google illa ki farklı kriterlere de bakacaktır. Ama çoğunluk için hüsran olacağını düşünüyorum.

Peki doğal backlink alma çalışması nasıl olur?

Aşağıdakiler okuduklarımla yaptıklarımdan elde ettiğim düşüncelerdir. Kesin doğru olduğunu iddia edemem. Ancak bence iyi yollardan biridir.

Sosyal Medya

Hani derler ya “Google doğallığa önem veriyor” diye.. Bir site sahibinin kendini tanıtmak istemesi çok doğaldır aslında. Yani ben kendi sitemi tanıtmak için facebook, twitter vb. sosyal ağları kullanırım. Hem şahsi hesaplarımla paylaşım yaparım hem de web sitem için sayfalar açarım. Yetmez, sitemin konusuyla ilgili, hedef kitlemin takip ettiği sosyal ağları da kullanırım. Ayrıca iş dünyasının ilgisini çekebileceksem linkedin kullanırım. Web sitem adına açtığım hesaplarda linksiz yayınladığım bir sürü içeriğin yanında sayfalarımın linklerini de yayınlarım.

Infografik ve ebook

Bir kaç pdf oluşturur ve bunları slideshare’de, academia.edu da yayınlarım. Bir-iki infografik oluştururum ve bunları ilgili ve otoriter sitelerde yayınlarım. Ve bunlara kendi yazımdan link veririm.

Popüler video siteleri

Bir kaç video hazırlar, kendi kanalımda yayınlarım. Video yapmayı bilmiyorsam, çeşitli sitelerde iyi bilen kişilere video hazırlatılabiliyor. Bütçeme uygun olanları seçerim.

Konumla ilgili youtube, wimeo, izlesene videolarını bulur oralara kendi adımla yorum yaparım.
“Bu güzel video için ABC’ye çok teşekkür ederim. Bu videoyu izleyenlerin daha önce yazdığım şu linkteki XYZ yazısına ilgi duyacağını düşünüyorum.”

Daima ilgili ve spamsız blog yorumları

Birkaç blogdaki ilgili yazılara kendi adımla yorum yazarım.
“Açıklayıcı yazı için teşekkürler. Vs. Vs. vs. durumunda vs. vs. olması çok ilginç. Bu noktada ben farklı düşünüyordum ve şurada yazmıştım. İlginizi çekebilir.”

Yorum attığım videolara ve bloglara, aynı hesapla linksiz ve katkı sağlayan birçok yorum daha yaparım.

Ne yapıyorum şu an? Kendimi tanıtıyorum ve aynı zamanda faydalı paylaşımlar yapıyorum. Blog ve video sahipleri yorumları sever. Google da sever. Ama spamcileri kimse sevmez. Spam yapmıyorum ben. Bir linkli yorumun yanında 5-10 linksiz yorum yapıyorum. Hatta blog yorumlarımda link vermek yerine, sadece websiteniz kısmına sitemin ya da sayfamın linkini yazıyorum.

Forumların etkisi

Bir kaç iyi foruma ve sektörümle ilgili niş forumlara üye olur, ilgilendiğim konularda paylaşım yaparım. Bazen de alakalı konulardaki yorumdan sonra kendi sayfama link veriririm.
“Buraya uzun uzun yazmadım. Detayı daha önce hazırladığım şu yazıda var.” gibi..

Paravan değil, yan bloglar

Blogger, tumblr gibi blog sayfalarına kendi adımla üye olurum. Farklı farklı şeyler gönderirim. Bazen bir atasözü, bazen bir resim ve bazen de video paylaşırım tumblr’da. Blogspot’ta da sitemin konusuyla ilgili olan ama daha geniş tuttuğum konularda paylaşım yaparım. Bir süre sonra da web siteme bir-iki link gönderirim. Tek web sitem bu olmayacaksa bu blogları zengin tutmaya devam ederim. Site başı toplamda 3-5 linkli paylaşım yeterli. Zamala bu bloglar da kendi kitlesini oluşturacaktır.

Sözlüklerin etkisi

Web işiyle uğraşanların sözlük yazarı olması ve bir an önce çaylaklıktan kurtulmasında fayda var bence. Hesabın da web sitenizle alakasız olması iyidir. Tamamen bağımsız şeyler olsun. Bu sözlüklerde onlarca paylaşım yaptım. Linksiz ve web sitemle ilgisiz.. Sonra kendi adıma konu açmadan, alakalı bir konuya entry girebilirim, link de veririm orada. Tek sözlükten bir link yetti bana. 8-10 sözlüğe daha farklı tarzda ve farklı sayfalarım için girmişim entrylerimi. 3 ay sonra, onlarca daha alakasız entryden sonra bir başka konuda daha başka bir yazıma link verebilirim. Bir sözlüğe senede 3-4 link vermişim. Bir sene içinde farkına varmadan 10 sözlükte 30 linkim olmuş ama en önemlisi 10 farklı sözlükten backlink almışım. Kime batar? Google kızar mı?

İlginizi çekebilir  Şişli Kütahya Gezeği

Herkesin hayali, .gov ve .edu backlinkler

Bir kısmına üye olup da paylaşım yapabileceğiniz yerli yabancı edu, gov siteleri var. Aynı mantıkla hareket ederek, onlara üye oluyorum. Sitenin diline göre profilimi oluşturduktan sonra ilgilendiğim konulara bakıyorum. Tamamen linksiz ve katkı sağlayan paylaşımlar yapıyorum. Oradaki otoritemi güçlendiriyorum. Sonra aradan zaman geçince ilgili bir konuya şu şu konuda bir ara şöyle düşünmüş ve yazmıştım diyerek sayfamın linkini veriyorum. Eğer yazının çevirisini yapmışsam oraya link veriyorum değilse Türkçe olduğu uyarısıyla ve Google translate linkini de vererek yazımı gönderiyorum.

SEO uzmanları derler ki backlink sayısından çok backlink alınan domain sayısı önemlidir. Aynı sitede onlarca linkli paylaşım yapmaya gerek yok. Yaptığım onlarca paylaşımdan sadece birinde linkim olsa, .gov backlink sahibiyim. Daha ne olsun? Bir süre sonra sitemin linkini de profil sayfama koyabilirim.

Ara not

Uzmanlar, PageRank önemini kaybetti diyorlar. PR belki artık hesaplanmıyor olabilir ama otorite hala önemli. Şimdiye kadar yaptıklarımla en az 20-25 otorite sitede linkimi geçirmiş oldum. Hem de çok kolay oldu bunlar. Sadece biraz zaman harcadım. Belki biraz da video, infografik yaptırmak için para harcadım.

Yukarıda yazmıştım tekrar etmek lazım. Bunları bir günde veya bir ayda değil, zamana yayarak yaptım. Abartmadım, bir domaine bir ya da iki link verdim. Ama aynı domainde 20 tane linksiz, faydalı paylaşım da yaptım. Forumdan ve yorumdan alınan linkin artık faydasız ve hatta zararlı olduğu söyleniyor. Belki yüzlerce backlink alırsanız denilen doğrudur. Ama ben tamah etmedim, kanaatkar davrandım. Bir forumdan bir backlink ve en fazla 8-10 forum yeter dedim.

Farklı bakış açısı ve bütçe gerektiren çalışmalar

Bundan sonrakiler biraz daha dönüşüm gerektiriyor ve bir kısmı için bütçe gerekiyor.

SEO şirketleri, bir ton para kazanırken backlink aldıkları siteleri unutuyor mu? Ücretsiz iş mi yaptırıyor? Hayır. Ücretli iş yaptırdıklarını Google bilmiyor mu? Biliyor. Zararlı görüyor mu? Görmüyor. O zaman konumuzla ilgili otorite bir sayfadan link almak için biz de biraz para harcamaktan çekinmemeliyiz.

Bloglar benden nasıl bahseder?

Bazı bloglar bir kaç paragraflık yazılarında her paragrafta bir site olacak şekilde yazı yayınlıyor. Mesela “Takip edebileceğiniz en iyi 10 gezi blogu” adı altında on paragraflık bir yazı hazırlıyor. Eğer sitem bir gezi bloguysa, blog sahibine hemen bir mail atarak, yazıya katkı sağlayabilecek olan sitemden bahsederim. Eğer o yazıyı, sitelerden para almak için yazmamışsa ve blogumu değerli bulduysa bir paragraf da bana açabilir. Bonus der açar, 10 dedim ama 12 tane var, bu konuda çok şanslıyız der açar. Yapmak isterse bir yolunu bulur. Eğer bu tarz yazıları ilgili blog sahiplerinden para almak için yazıyorsa, sitesi de çöplük gibi değilse ücret karşılığında paragrafımı ekletebilirim. Bir blogda sitemin tanıtım yazısını almak doğal olmayabilir ama böyle bir yazıda linkimin geçmesi çok doğaldır. Bu sayfa “En iyi seyahat siteleri” gibi aramalarda da muhtemelen üst sıralarda olacaktır. Yani konuyla ilgili otorite bir sayfadan link almış oldum.

Haber sitelerinde bahsedilmek için daha iyi bir yöntem

Binlerce haber sitesi var ve bir kısmı haberle ilgili bir linki bile yayınlamıyor. Adınız geçmiş oluyor sadece. Ancak ücretli bir yazıda linkinizi geçiriyor. Bu işi 20 TL’ye yapan da var, daha pahalı yapan da… Anladığım kadarıyla 20 TL’ye yapan siteye verilen para çöpe giden bir para. Zaten sitesi çöplük olmuş. 50 sitede daha spinlenerek yayınlanan bilmem hangi mahallenin su dağıtım firmasını tanıtmış. (o yazı en iyi ihtimalle spinlenmiştir ama büyük ihtimalle aynen kopyalanmıştır) Neresi doğal bunun? Sadece ve sadece Google’ın bunu spam sayması çok doğal.

O su firması için bulunduğu ilçenin haber sitesinin sağına koyacağı banner hem daha etkilidir hem de daha doğaldır kanaatimce. Banner reklamın doğal olmadığını kim söylemiş? İstersen reklama link de ekleme. Aynı sitede ilçemizdeki su dağıtım firmalarının adres ve telefonları gibi bir yazı yayınlansa, benim geçtiğim yerde bir de web sitemin linki olsa, sağda da reklamım yayınlanıyorsa daha ne olsun? İlçemizdeki su dağıtım firmaları sayfası haber sitesinin de işine gelir çünkü ziyaretçi çekebilecek. Benim de işime gelecek çünkü diğerlerinden farklı olarak linkim de yayınlanacak. Link için değil ama reklam için para verdim. Reklam sürem bitse bile linkim de kalacak. – Öyle anlaşırsam..

İlginizi çekebilir  Bu hafta blog yazarlarından ne öğrendim? episode 2

Bir çok sektörde 10-15 firmalık sayfalar oluşturan yerel bir haber sitesi çöplüğe dönmüş denebilir mi? Bence insanların işine yarayacağı için denmez. Eğer Google insanlara faydalı olmayı önemsiyorsa, siz faydalı bir iş yaptığınız için sayfanıza da o önemi verecektir. Ama kalkıp da mahallemizin su dağıtım firmasının tanıtımı için koca bir sayfa yazı yayınlayan site de nedir yahu? Ya da Adana’nın yerel haber sitesinin Ankara Elmadağ bilmem ne mahallesinin su dağıtıcısıyla işi ne? Bir de su dağıtıcısı için tanıtım yazısı ne demek? X marka su için bizi arayın. Adres şu, Telefon o, whatsapp bu, web site de bu yeter.

Tanıtım yazısı yayınlayan bir çok sektör için durum aynı. Tanıtım yazısına gerek yok bence. 10 firmalık bir sayfa, parasını verenin de web sitesi linki yeter de artar.

Reklamım da olsun

Haber sitelerinde ve bloglarda görüyorum.. İletişimin yanında reklam linki de var. Sana reklam vermek isteyen zaten iletişimden ulaşır. Ya da iletişim linkini tıkladığınızda, iletişim kurma amacınız bölümünde “reklam vermek” ilk sırada ve seçili. Ya sen nasıl bir sitesin ki seninle bağlantı kuranların çoğunun amacı sana reklam vermek olsun. Reklamın seçili olması doğal değil tabii. Sitenin amacını da belli ediyor.

Bu tarz siteleri dikkatle incelerim. Google da muhtemelen öyle yapıyordur. Acaba kaç haber ya da yazı yayınlanmış ve kaçı tanıtım yazısı?

Son beş haberinin dördü tanıtım olan bloglar var ve hala 20 TL’ye sizi de tanıtırım diyor. Ben olsam uzak dururum. Böyle beş sitedense bir tane 100 TL’lik daha kaliteli bir siteye yazı yayınlatmak daha makul geliyor bana. Bu işten site sahibi kazançlı çünkü beş yerine tek yazıyla aynı parayı kazandı. Ben kazançlıyım çünkü verdiğim paranın işe yarama ihtimali çok daha fazla.

Ayrıca bu yazının beni anlatan bir yazı olmasını da istemem. Genel bir konuyu anlatırken yazının bir tarafında benim ilgili sayfama atıfta bulunsun ya da ciddi bir yazıysa kaynaklar kısmına beni koysun daha iyi.

Şimdiye kadar ne yapmış oldum?

Yukarıdakilerin tamamında kendi adıma ya da sitemin adına üyelikler oluşturmuştum. Google açısından doğallık ne kadar önemliyse spamci olmamak da o kadar önemli. Spame kaçmadan, sadece web sitemle değil, farklı platformlarda yaptığım yorumlarla ve paylaşımlarla da insanlara fayda sağladım. Gerçek hayattan örnek vermek gerekirse, adımımı attığım her yere, önünden geçtiğim her kapının önüne tanıtım broşürlerimi savurmadım. Bazı mahallelere kendi çabamla atık pil kutusu yerleştirdim, bir kısmının üzerine firmamın adını yazdım. Bazı boş arazilere kedi-köpekler için su kapları koydum. Su kaplarına reklamımı koymadım. Ama beni takip eden Google o hizmetleri benim verdiğimi biliyor.

Yani yukarıdakiler için kendimi gizleme gereği duymadım. 20 faydalı paylaşımımdan birinde reklamımı yaptım. Siteyle ilgilenen 3 arkadaşsak üçümüz de benzer şekilde davrandık. Bu defa 3 farklı IP, 3 farklı kişi olarak bunları yapmış olduk. Ama hiçbirimiz kendimizi gizlemedik.

Bunlar başlangıçtı ya sonrası?

Yukarıda yapılanlar bir başlangıçtı. Google’a kaliteli bir içeriğimiz olduğunu ve bunu çok doğal bir şekilde paylaştığımızı gösterdik. Rekabeti bol sektörlerde yeterli olmayabilir ancak bir çok kelimede ilk ya da ikinci sayfaya çıkabileceğimiz kadar backlink elde ettiğimizi düşünüyorum. Bundan sonra sitemizi bulanlar eğer beğenir ve site içi SEO da iyi bir düzeydeyse, sitede kalma süreleriyle, paylaşımlarıyla ve başka linklerimize geçmeleri yoluyla Google amcaya iyi sinyaller gönderebileceğiz.

Bu yazı uzun oldu. Sonraki yazılardan birinde anlatılabilir.

Doğal SEO’lu 🙂 bol backlinkli, hayırlı günler dilerim.


Daha önce yine bu adreste ve “Backlink alma yöntemleri ve SEO doğal mıdır?” adıyla yayınlanan bu yazı, sunucu değişikliği nedeniyle tarihi ve başlığı değiştirilerek tekrar yayınlanmıştır.


14 yorum , ,

Kimler Neler Demiş?

14 Yorum - "Doğal backlink alma yöntemleri"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler

Özellikle sözlükler ile ilgili stratejiniji mutlaka kendi sitemede uygulayacağım. Teşekkürler.

http://www.erdemsimsek.com.tr/

Seo ve backlink konusunda pek çok blog yazarının bahsettiğinden daha kapsamlı ve oldukça açıklayıcı bir yazı hazırlamışsınız. Hiçbir zaman doğal olamayacak seo çalışmalarının, mümkün olan en yüksek derecede doğal gözükebilmesi için gerekli ipuçlarını vermişsiniz. Benim de altını çizmek istediklerim; her mecrada / sitede farklı metinlerin, başlıkların kullanılması, farklı anahtar kelimelerden link alınması, alta sayfalara da link alınması, markalaşma / bilinirlik açısından indexsiz url sayısının artırılması ve çalışmaların zamana yayılmasıdır.

ÇOK TEŞEKÜRLER.

Teşekkürler güzel çalışma.

Hocam yazınıza bayıldım. Bir konu bu kadar doğal ve net anlatılabilir. Sizden sitem hakkında çok değerli düşüncelerinizi öğrenmek isterim

Web sitelerimde izlediğim yöntem şu şekilde. Günlük 5 dizine ekliyorum, 5 forum tanıtımı yapıyorum ve 5 bloga yorum atıyorum. Bunlar haricinde youtube da video backlink çalışması yapıyorum. Yeni sitelerde bu şekilde ilerliyorum ve faydası oluyor.

Yine çok güzel bilgiler vermişsiniz elinize sağlık. Bende kullandığım bir yöntemden bahsedeyim. Forumlardan backlink alırken ” anahtarkelime inurl:forum ” şeklinde arama yapıp oralardan alıyorum. Web sitemle alakalı forumları bulmamda kolaylık sağlıyor.

Verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı teşekkür ederim

Makale çok özel bilgileri içeriyor teşekkürler

Backlink hakkındaki makaleniz için tşkler . Öncelikle sunu belirtmek isterim doğal backlink ile birçok makale okudum fakat heryerin kendine göre deneyip fayda gördüğü backlinkler olmuştur bunların sitelerinin linklerini paylasımlarını yapsanız daha faydalı olucaktır.

çok güzel yazı çalışması olmuş teşekkürler.

wpDiscuz