Dil böyle öğrenilmez hemşehrim: Ürdün’de Arapça Dil Kursu

Yurtdışında Dil Eğitimi

(Ürdün’de Arapça Dil Kursu)

 

İngilizce’den doksan alınca ağlayan kızların ükesinden, dokuz sene lisan eğitimi alıp Sultanahmet turistleriyle iki kelam edemeyen gençlerin yurdundan, işte o kışkırtıcı soruyu sorduk:

Biz neden dil öğrenemiyoruz?

Bu haftaki misafir yazarımız, basın fotoğrafçılığı yolunda hızla ilerleyen bir medya kalemşörü, Rumeysa Melikoğlu. Farklı usullerle Amerikan dil kursunda eğitim alan konuğumuz, takip ettikleri yöntemleri bizlerle paylaştığı için Optamin ailesi olarak ona minnettarız. İngilizce öğretmenleri ve dil kursu eğitmenleri için umarız ufuk açıcı olur.
10849791_10205582760235091_8579281166826607423_noooooo

Ürdün’de Arapça Dil Kursu

Ürdün, Arapça öğrenmek isteyenler için olmazsa olmaz ülke olarak birinci sıradaki yerini koruyor. Ortadoğuda meydana gelen sorunlar neticesinde Ürdün şimdilik en sakin ülke.

Burada halk büyük oranda fasih Arapça konuşuyor. (Fasih: Dilin gramer kurallarına uygun olarak konuşulan ve ammîce olmayan şekli. “Zıbıtma evladım.” ifadesine ammîce dersek, “Haddi aşma evladım.” da fasih olarak değerlendirilebilir:) 

(Ürdün’de Arapça Dil Kursu almak isteyenler için) Ürdün denince akla ilk gelen kurslardan biri Qasid dil merkezi. Sistemi alışılmışın çok dışında. Burada hoca ve öğrenci ortak çalışır. Ders programı ve ezberlenecek kelimeler hoca tarafından perşembe (son iş günü) öğrencilere verilir, yani öğrenci o hafta ne işleyeceğinin farkındadır derse hazırlıklı gelir. Kelimeler sürpriz olmaz zaten çalışılmıştır, hoca tekrar yapar. Pazar (hafta başı) ezberlemiş olduğumuz kelimeler sınıf içi etkinliklerle kalıcı hale getirilir.

İlginizi çekebilir  Sealand: korsan ülke

Oyun öğrenmede büyük faktör. Koca koca insanlar da bu yöntemi kullanıyor mu?

Elbette. Size birkaç örnek vereyim: Hoca topu atar, yakalayan kişi ezberlediği kelimeyle cümle kurar, her topu yakalayan kişi bir cümle oluşturur ve hikayeyi devam ettirir.

Bir başka oyun da: Sınıf iki gruba ayrılır, her gruptan iki gönüllü seçilir, gönüllü kişiler gruba seçilen kelimeyi anlatmaya çalışır, bilen grup kazanır. Ve bunlar gibi çeşitli oyunlarla öğrenme kalıcı hale getirilir.

Ödev de veriyorlar mı? Yoksa her birinizin kokulu ödev defterleri mi var:)?

Olmaz olur mu:)? Öğrenciye her hafta sorumluluk verilir, sunum ve haber açıklama görevi vardır. Sunumun süresi bulunduğunuz kura göre değişir. Beş dakikayla başladığımız sunumlar otuz dakikaya kadar çıkar.

Araştırma ödevlerinin başka katkısı oluyor mu?

Her hafta tek bir konu üzerine yoğunlaşılır, bu sayede sadece dil öğrenilmez, aynı zamanda genel kültürünüz de artar. Her hafta herhangi bir Ortadoğu ülkesi inceleyebilirsiniz, filmlerden, hasta bakıcılığına kadar birçok konuda bilgi edinirsiniz.

Takip ettiğiniz diğer yöntemler neler?

Her hafta sınıfta hocanın seçtiği herhangi bir makale ilk defa derste okunur ve anlamaya çalışılır. Bu da okuduğumuzu anlama kabiliyetimizi geliştirir, hoca tarafından anlama kabiliyetimiz ölçülür.

İlginizi çekebilir  Şişli Kütahya Gezeği

İleri seviyelerin sınavında iki saat boyunca sınıfta öğretmenlik yapılır. Sınıfı tıpkı bir hoca gibi etkin tutmaya çalışılır.

Sanırım burada önemli birşeyi söylemem gerekiyor, eğer Qasid’ı seçerseniz çok fazla ev ödeviniz olur, tamamen öğretmeye ve konuşmaya dayalı bir kurstur. Tam da bu yüzden bir dakikanız boşa geçmez. Eğer gerçekten arapça konuşmak isterseniz Qasid’a gidebilirsiniz, Amerikalı ve İngiltereli öğrencilerle birlikte dil öğrenmenin tadına varırsınız. Farklı kültürler öğrenmenizi ve en önemlisi Arap ülkesinde, Arap mantığını kavramanızı tavsiye ederim.

Bu yöntemleri dinledikten sonra, ülkemizdeki çoğu dil kursunun onulmaz yarası ortaya çıkıyor: monotonluk ve edilgen öğrenci. Bize harika ufuklar açan Rumeysa Melikoğlu’na şükranlarımızı sunuyoruz.


7 yorum

Kimler Neler Demiş?

7 Yorum - "Dil böyle öğrenilmez hemşehrim: Ürdün’de Arapça Dil Kursu"

Bildir
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler

Ürdün görmek istediğim bi ülke. petra, ölü deniz, çöl gezisi, akabe.. Dil öğrenmek için pahalı bir memlket mi acaba?

1 Turk lirasi 3 dinardi 2012 de o acidan biraz pahali olmus oluyor kitaplar taksi vs. ucuz bize gore . petraya girmek de 50 dinar = 150 tl idi:)

Yazınız pek ufuk açıcı ve ilgi çekici. Ama malum herkes İngilizce öğrenmek için uğraşıyor, didiniyor. Bunu nasıl İngilizce’ye de uyarlarız acep?

Uzaktan geçiyordum fikir sunayim dedim. Amerikada, sinif ortaminda, küçük bir mesele dahi derhal küçük grup tarafindan tartışılır dedi bir öğrenci. Misal, öğretmen sorar, peki kuraklığa çözüm nedir-hemen iki öğrenci yanyana tartışır. Bunun için 2 dk mühlet verilir. (Ardindan önlü arkali grupların tartismasi icin de 2dk muhlet verilirse, fikir daha zenginlesir. Sinifta bir miktar gurultu olsa da herkesin konusmasina imkan tanıdığı için vakit tasarrufu sağlar aslında.) 2.) Lisede de bize her hafta konu verilip bu konu hakkinda 2dk konusmamiz istenseydi, ogretmen bunlari videoya alsaydi, yahut evde video cekmemizi isteseydi, mailine yollasaydik… Ingilizceye dair daha renkli baloncuklar yanardi zihnimizde. Ama passportu yanlis… Read more »

Yorumunuz çok doğru bir noktayı işaret etmiş.
I am sure, we could have done. :))

Hocam bana kalirsa anlattiklari yontemler her dile uyarlanabilir.
++++++++
Hoca topu atar, yakalayan kişi ezberlediği kelimeyle cümle kurar, her topu yakalayan kişi bir cümle oluşturur ve hikayeyi devam ettirir.

Bir başka oyun da: Sınıf iki gruba ayrılır, her gruptan iki gönüllü seçilir, gönüllü kişiler gruba seçilen kelimeyi anlatmaya çalışır, bilen grup kazanır. Ve bunlar gibi çeşitli oyunlarla öğrenme kalıcı hale getirilir.
++++++
Ders programı ve ezberlenecek kelimeler hoca tarafından perşembe (son iş günü) öğrencilere verilir, yani öğrenci o hafta ne işleyeceğinin farkındadır derse hazırlıklı gelir.

Bunlar uyarlanabilir kanımca

Çok doğru bir tespit.

wpDiscuz